کمپین تبلیغات شاپینگ گوگل ادز – Google shopping Ads campaign

نکته: در ابتدای کار باید به این موضوع اشاره داشت که طبق آخرین به روز رسانی گوگل تبلیغات شاپینگ گوگل ادز که با نام انحصاری Google Shopping Ads شناخته می‌شود، تنها در چهل کشور دنیا قابل اجرا است که ایران جزوی از این کشورها محسوب نمی‌شود و این مقاله تنها پیرو ارتقای سطح دانش شما همکاران، علاقه‌مندان و کاربران عزیز شبکه‌ی تبلیغات گوگل ادز ترجمه و ارائه شده است.

مقدمه‌ای بر تبلیغات شاپینگ گوگل ادز

تبلیغات شاپینگ گوگل ادز - Google shopping ads
تبلیغات شاپینگ گوگل ادز – Google shopping ads

اگر وب سایتی در زمینه‌ی خرده فروشی محصولات را اداره می‌کنیم، کمپین شاپینگ گوگل ادز بهترین مورد برای ارائه محصولات ما به حساب می‌آید. این کمپین به ما امکان پروموت کردن محصولاتمان را در فضای آنلاین و لوکال اینونتوری – local inventory، افزایش ترافیک به وب سایت و لوکال استور – local store را در اختیار ما می‌گذارد و امکان دست‌یابی به لید – lead‌های با کیفیت‌تری را برای ما فراهم می‌کند.

برای شروع پروسه‌‌ی این نوع تبلیغات، ابتدا اطلاعات محصول مورد نظر و مرکز فروش – marcant center را برای گوگل ارسال می‌کنیم و کمپینی را در سیستم تبلیغات گوگل ادز – Google Ads می‌سازیم. سپس سیستم تبلیغات شاپینگ گوگل ادز با استفاده از اطلاعات وارد شده در کمپین ما، تبلیغاتی را برای نمایش در گوگل و قسمت‌هایی از وب که مشتریان بالقوه قادر به مشاهده‌ی محصولات ما باشند را آماده سازی می‌کند. در شبکه‌ی تبلیغات گوگل به این جایگذاری ها تبلیغات شاپینگ یا Shopping ads، گفته می‌شود.

مزایای استفاده از شیوه‌ی تبلیغات شاپینگ گوگل – Google shopping Ads

جذب لید‌هایی با کیفیت بیشتر

ما به عنوان یک فروشنده با افزودن اطلاعات محصول موردنظرمان در تبلیغات شاپینگ گوگل – shopping ads، کیفیت لید‌های دریافتیمان را بالاتر می‌بریم و به خریدارانمان کمک می‌کنیم تا تصمیمشان نسبت به خرید محصول را در مرحله‌ی سطح صفر اعتماد – Zero moment of truth یا ZMOT، با اطلاعات کاملی بگیرند.

چنین اقداماتی، موجب ترغیب بیشتر خریداران نسبت به خرید از وب سایت ما می‌شود. برای مثال وقتی یکی از کاربران به جستجوی نوعی لباس می‌پردازد، با مشاهده‌ی پیشنهادات فروش به همراه اطلاعات کامل در بخش تبلیغات شاپینگ گوگل – shopping ads، به راحتی می‌تواند با نگاه کردن به تصاویر و اطلاعات به انتخاب موردی بپردازد که به طور کامل با سلیقه‌‌اش هم‌خوانی دارد.

علاوه بر این کاربران حتی قادر به محاسبه هم‌خوانی قیمت محصول موردنظر با بودجه‌ای که برای اینکار کنار گذاشته‌اند نیز هستند. در نتیجه کاربر، با حس خوب آگاهی از مشخصات ظاهری محصول و هزینه‌‌ای که باید بابت محصول بپردازد روی آگهی ما کلیک می‌کند. تحت چنین شرایطی، کاربر جذب شده از تبلیغات شاپینگ گوگل ادز مشتری بالقوه‌تری نسبت به کاربر جذب شده از طریق سئو یا دیگر انواع تبلیغات کلیکی گوگل ادز خواهد بود.

کمپین شاپینگ گوگل ادز - Google ads shopping campaigns
جذب لید‌هایی با کیفیت بیشتر در تبلیغات شاپینگ گوگل ادز

سهولت در مدیریت کمپین خرده فروشی محصولات

در تبلیغات شاپینگ گوگل – Google shopping Ads، به جای استفاده از کلمات کلیدی از ویژگی‌های مرتبط با محصول که ما در دیتا فید مرکز خرید – data feed marchant center وارد کردیم استفاده می‌کند تا تبلیغات را به مشتریان مرتبط نمایش دهد.

پیشنهاد می‌شود که مستقیما به جستجوی لیست موجودی محصولات در گوگل ادز – Google Ads بپردازیم و گروه‌های محصولاتی را برای محصولات موردنظرمان بسازیم که قصد سرمایه‌گذاری روی فروش آن‌ها را داریم.

کمپین شاپینگ گوگل ادز - Google ads shopping campaign
سهولت در مدیریت کمپین شاپینگ گوگل ادز – Google ads shopping campaign

حضور گسترده‌تر در بازار فروش

بهتر است در نظر داشته باشیم که قابلیت نمایش بیش از یک تبلیغ در شبکه‌ی جستجوی یک کاربر – search network وجود دارد. که در صورت مرتبط بودن، یک تبلیغ شاپینگ گوگل – Shopping Ad و یک تبلیغ متنی – text ad به صورت هم‌زمان نمایش داده می‌شود. این به مثابه این است که شانس ما در نمایش یک محصول به یک کاربر در ازای سرچ کوئری – search query وارد شده، بیشتر می‌شود.

سیستم گزارش‌دهی و اطلاعات کارآمد رقابتی

در تبلیغات شاپینگ گوگل ادز می‌توانیم به ارزیابی عملکرد نمایش تبلیغات در هر سطحی از اطلاعات جزئی بپردازیم. برای مثال در یک فروشگاه لپ تاپ آنلاین، ما قادر به بررسی تعداد کلیک‌های دریافتی سرفیس بوک 2 از برند مایکروسافت که به فروش گذاشته بودیم می‌پردازیم.

تحت چنین شرایطی نیازی به ساخت گروه محصولات جدید – new product group نیست. هم‌چنین در تبلیغات شاپینگ می‌توان از اطلاعات مبنا – benchmarking data هم استفاده کرد تا به بینش درستی از چشم‌انداز رقابتی تبلیغات دست پیدا کنیم.

عملکرد کمپین تبلیغات شاپینگ گوگل ادز

عملکرد تبلیغات جدید گوگل ادز – Google Ads امکان تجربه‌ی جدیدی را برای کاربران فراهم کرده است. در نظر داشته باشید که سیستم هدفگذاری اتوماتیک در تجربه‌ی جدید تبلیغات گوگل امکان‌پذیر می‌باشد.

تجربه‌ی جدید کاربر در تبلیغات شاپینگ گوگل – shopping ads new user experience

سیستم تبلیغات شاپینگ گوگل ادز به جای کلمات کلیدی از اطلاعات مرکز فروش – marchant center استفاده می‌کند تا به تعیین محل نمایش و چگونگی نمایش تبلیغات بپردازد. اطلاعات مرتبط با تبلیغی را که از طریق مرکز فروش – marchant center ثبت می‌کنیم، حاوی جزئیاتی است که به محصول ما مربوط می‌شود.

سیستم تبلیغات گوگل از این اطلاعات استفاده می‌کند تا به همگام‌سازی عبارت جستجوی کاربر تبلیغ ما بپردازد، که تحت چنین شرایطی نمایش مرتبط‌ترین تبلیغ ممکن می‌شود. ما با استفاده از کمپین‌های شاپینگ گوگل – Google shopping campaigns قادر به مدیریت تبلیغات شاپینگ خود خواهیم بود و اقدامات لازم برای آن با انعطاف‌پذیری بالا و ساختاری ساده همراه است.

شیوه‌های ارائه‌ی کمپین تبلیغات شاپینگ گوگل ادز

1. تبلیغات شاپینگ محصولات – Product Shopping ads

این نوع از تبلیغات بر اساس اطلاعاتی ساخته می‌شوند که ما در مرکز فروش – marchant center خودمان وارد می‌کنیم.

2. تبلیغات شاپینگ ویترینی – Showcase Shopping ads

ما با گروه‌بندی تبلیغات مرتبط در سیستم تبلیغات گوگل ادز – Google Ads، قادر به ایجاد چنین تبلیغاتی در کمپین تبلیغات شاپینگ گوگل خواهیم بود. در چنین حالتی افراد قادر به بررسی و ارزیابی موارد متعددی از محصولات ما خواهند بود که در نهایت با مقایسه آن‌ها و تصمیم‌گیری نهایی، روی محصول موردنیازشان کلیک خواهند کرد.

3. تبلیغات لوکال کاتالوگ – Local catalog ads

در این نوع تبلیغات اطلاعات مربوط به تبلیغات لوکال اینونتوری – local inventory وارد می‌شوند که موجب افزایش نرخ درگیری مشتری با تبلیغات در شبکه‌ی نمایش – display network می‌شود و کمک می‌کند تا ترافیک بیشتری را  به سایت‌های شاپینگ سرازیر کنیم.

هزینه‌‌ی تبلیغات شاپینگ گوگل ادز

هم‌چون دیگر فرمت‌های تبلیغاتی در گوگل ادز – Google Ads، تبلیغات کمپین شاپینگ گوگل نیز در نوعی مزایده شرکت دارند. در حالت‌های مختلف تنها کمی تفاوت بین مصرف شارژ موجود در اکانت گوگل ادز وجود دارد.

1. تبلیغات شاپینگ محصولات – Product Shopping ads/  پرداخت به ازای کلیک – CPC

در چنین شیوه‌ای تنها زمانی که شخصی روی تبلیغات ما کلیک می‌کند از شارژ اکانت کم می‌شود. بنابراین همانند تبلیغات متنی گوگل ادز – Google text ads، پس از انجام کلیک روی تبلیغ و دریافت کاربر در قالب لید، هزینه‌ی مورد نظر از حساب ما کسر می‌شود.

پس از کلیک بر روی تبلیغ کاربر به سمت صفحه‌ی فرود – landing page موجود در وب سایت یا صفحه‌ی فرود میزبان گوگل – Google-hosted landing page برای مشاهده‌ی فهرست محصولات راهنمایی می‌شود.

2. هزینه تبلیغات شاپینگ ویترینی – Showcase Shopping Ads به صورت پرداخت به ازای افزایش نرخ درگیری مشتری (Cost per engagement یا CPE) کسر می‌شود.

3. تبلیغات لوکال کاتالوگ – Local catalog ads/ پرداخت به ازای نرخ درگیری مشتری – CPE

وقتی که ما مشغول ساخت کمپین شاپینگ خودمان هستیم، این ماییم که تصمیم می‌گیریم چه مقدار به ازای هر کلیک – click یا اینگیجمنت – engagement بپردازیم.

هم‌چون قانونی که برای تبلیغات متنی گوگل ادز صدق می‌کند، ما تنها حداقل هزینه‌ی بالاتر از تبلیغ جایگاه بالاتر در مزایده را  پرداخت می‌کنیم تا در جایگاه تبلیغ بالاتر از خودمان قرار بگیریم؛ نه حداکثر بید – bid پرداختی که به ازای هر کلیک – click یا اینگیجمنت –  engagementتعریف کردیم.

محل نمایش تبلیغات شاپینگ در تجربه‌ی قدیم و تجربه‌ جدید کاربر

  • بخش مربوط به تبلیغات شاپینگ گوگل – سر برگ shopping در جستجوی گوگل
  • بخش جستجوی گوگل، درست در کنار نتایج جستجوی گوگل و نتایج جستجوی تصویری اما بخشی جداگانه به طور پیش فرض
  • ·         سرچ پارتنرهای گوگل – تنها در صورتی که در تنظیمات کمپین‌مان نمایش در این بخش را انتخاب کرده باشیم
  • شبکه‌ی نمایش گوگل

کمپین تبلیغات شاپینگ ما قابلیت نمایش هم‌زمان در بخش تبلیغات متنی را هم دارد چرا که شبکه‌ی تبلیغات گوگل خواهان ارائه‌ی دسترسی کامل خریداران به محصولاتی است که با نتایج جستجوی آن‌ها مطابقت دارد. این فرایند به آن معنی است که خریداران پیش از کلیک برای خرید محصول مورد نظر، قادر به انتخاب بهترین مورد مطابق با اولویت‌های‌شان خواهند بود.

لینک سازی عمیق – Deep linking

با فعالسازی لینک سازی عمیق در اپلیکیشن، کاربران اپلیکیشن ما قادر به دسترسی به محتوای درون اپلیکیشنی ما با استفاده از “شبکه‌ی جستجو – Seach network”، “شبکه‌ی نمایش – Display network” و “تبلیغات شاپینگ – Shopping Ads” خواهند بود.

اگر تمایل به فعالسازی “لینک‌سازی عمیق – Deep linking” برای هر یک از این کمپین‌ها را دارید، “اپ لینک -‎ App link”هایی را برای اندروید و “یونیورسال – Universal” و لینک‌هایی را برای “iOS” ایجاد کنید. سپس “گوگل آنالتیکز – Google Analytics” را روی “فایر بیس – Firebase” فعالسازی کنید تا به شما در ارزیابی “نرخ تبدیل – Conversion rate” کمک کند.

عناوین مکمل

کمپین شبکه جستجو گوگل ادز – Search Network campaign
کمپین شبکه نمایش گوگل ادز – Display Network campaign
کمپین تبلیغات ویدیویی گوگل ادز – Video campaign
کمپین نصب اپلیکیشن گوگل ادز – Universal app campaign

منبع: Google Support

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *