کمپین تبلیغات‌ ویدیویی گوگل ادز – Google ads video campaign

مقدمه‌ای بر کمپین تبلیغات ویدیویی گوگل ادز

فرایند کمپین تبلیغات ویدیویی گوگل ادز شامل نمایش تبلیغات ویدیویی روی محتوای ویدیویی منتشر شده در شبکه‌های استریم را می‌شود. شبکه‌های استریم و کانال‌های این‌چنینی شامل یوتیوب – YouTube و دیگر اجزای سازنده‌ی شبکه‌ی نمایش گوگل را شامل می‌شود. در این عنوان به تعریف اجزای سازنده‌ی متفاوت از کمپین‌های تبلیغات ویدیویی و طریقه‌ی استفاده از پنل کمپین‌ تبلیغات ویدیویی گوگل ادز می‌پردازیم.

فرمت‌های کمپین ویدیویی گوگل ادز

فرمت‌های فعال از تبلیغات ویدیویی گوگل شامل تبلیغات in-stream، تبلیغات video discovery، تبلیغات non-skipable in-stream، تبلیغات outstream، و تبلیغات bumper می‌شوند. تبلیغات video discovery تنها در یوتیوب قابل پخش هستند و مختص این پلتفرم تعبیه شده‌اند.

تبلیغات ویدیویی گوگل
فرمت‌های تبلیغاتی در کمپین تبلیغات ویدیویی گوگل ادز

تبلیغات این استریم – In-stream ads

تبلیغات این استریم –  in stream قبل از نمایش، حین نمایش یا بعد از نمایش ویدیو در شبکه‌ی یوتیوب – YouTube و دیگر کانال‌های شبکه‌ی نمایش – Display Network و منوهای بازی‌ها و نرم‌افزارهای موبایلی پخش می‌شوند.

این دسته از تبلیغات ویدیویی گوگل ممکن است که در ویدیو‌های یوتیوبی موجوددر دیگر سایت‌ها نیز پخش شوند. در صورت مواجهه‌ی کاربر با چنین تبلیغاتی، کاربر پس از 5 ثانیه امکان پایان دادن به این تبلیغات را خواهد داشت

تبلیغات این استریم - in-stream ads - تبلیغات ویدیویی گوگل
تبلیغات این استریم – in-stream ads

تبلیغات ویدیو دیسکاوری – Video discovery ads

تبلیغات ویدیو دیسکاوری – video discovery تنها برای بازدید کنندگانی قابل نمایش است که در لوکیشن تعریف شده برای تبلیغات ویدیویی گوگل حضور داشته باشند. ظواهر تبلیغ از جمله فایل قابل نمایش و رزولوشن تصویری آن، بر اساس سایز و فرمتی که منتشر‌کننده‌ی تبلیغات از آن پشتیبانی می‌کند، تعیین خواهد شد.

وقتی یکی از بازدیدکنندگان روی thumbnail تبلیغ ما کلیک کند، ویدیوی مورد نظر تبلیغاتی روی صفحه‌ی کانال – channel page یا یوتیوب واچ – YouTube watch تلفن همراه کاربر به نمایش در می‌آید.

تبلیغات ویدیو دیسکاوری - Video discovery ads - تبلیغات ویدیویی گوگل
تبلیغات ویدیو دیسکاوری – Video discovery ads

تبلیغات اوت استریم – Outstream ads

تبلیغات اوت استریم روی سرچ پارتنرهای گوگل به نمایش در می‌آید. هم‌چنین این تبلیغات روی تلفن‌های همراه و تبلت‌های کاربران قابل نمایش هستند و به این منظور طراحی شده‌اند تا به کاربران کمک کنند که راحت‌تر روی ویدیوی ما کلیک کنند. تبلیغات اوت استریم – Outstream ads به افراد کمک می‌کنند تا با گسترش تبلیغات در محیط‌هایی فراتر از یوتیوب به گسترش آگاهی از برند – brand awareness برای کسب و کارشان بپردازند.

تبلیغات اوت استریم - Outstream ads - تبلیغات ویدیویی گوگل
تبلیغات اوت استریم – Outstream ads

تبلیغات این استریم اجباری – Non-skippable in-stream ads

“تبلیغات این استریم نان ایکسپبل” یا “این استریم اجباری” نوعی از تبلیغات ویدیویی گوگل هستند که به منظور ارائه‌ی کامل پیام تبلیغات به بازدیدکننده تعبیه شدند. این تبلیغات حین پخش ویدیو‌ها در شبکه‌های استریم به نمایش در می‌آیند و فاقد قابل اتمام پخش توسط کاربر (skip) هستند. از این رو در ترجمه‌ی فارسی آن از صفت اجباری برای عبارت Non-skippable استفاده کردیم.

طول تبلیغات این استریم اجباری – Non-skippable in-stream ads، حداکثر 15 ثانیه یا کمتر از آن است. همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم، کاربر موردنظر قادر به اتمام اختیاری تبلیغ (skip) نیست.

تبلیغات این استریم اجباری Non-skippable in-stream ads
تبلیغات درون-استریمِ اجباری Non-skippable in-stream ads

تبلیغات بامپر – Bumper ads

تبلیغات ویدیویی کوتاهی هستند که آگاهی از برند – brand awareness بیشتری را برای کسب و کار‌ها در میان طیف گسترده‌تری از کاربران به ارمغان می‌آورند. این امر به واسطه‌ی پیامی به یادماندنی و کوتاه صورت می‌پذیرد.

تبلیغات Bumper حداکثر 6 ثانیه یا کم‌تر از آن خواهند بود و کاربر موردنظر قادر به رد کردن (skip) تبلیغ نیست. عملکرد چنین تبلیغی بسیار شبیه به تبلیغات این استریم اجباری است اما بسیار مختصر، مفید و در لحظه اتفاق می‌افتد؛ در نتیجه صفت bumper بهترین گزینه برای توصیف این تبلیغات است.

تبلیغات بامپر - Bumper ads
تبلیغات بامپر – Bumper ads

زمان مناسب برای استفاده از تبلیغات ویدیویی گوگل ادز

تبلیغات ویدیویی گوگل ادز که روی شبکه‌ی یوتیوب و شبکه‌ی نمایش گوگل – Google Display Network به نمایش در می‌آیند قابل استفاده و مناسب برای کلیه‌ی تبلیغ‌کنندگان روی شبکه‌ی گوگل محسوب می‌شود؛ چه برای افرادی که اولین بار است از تبلیغات این شبکه استفاده می‌کند و چه برای افرادی که از تجربیات بالاتری در استفاده از تبلیغات گوگل ادز برخوردار هستند.

تبلیغات ویدیویی گوگل ادز ممکن است به شدت پیچیده به نظر برسند، اما زیبایی خاصی در پس زمینه این کمپین‌ها قرار دارد: برپایی و مدیریت چنین کمپین‌هایی به شدت ساده‌ است. ما می‌توانیم از ویدیو‌هایی که در اکانت یوتیوب‌‎مان قرار دارد استفاده کنیم و درست مطابق با کمپین‌های تبلیغاتی دیگر گوگل ادز – Google Ads، قادر به مشاهده‌ی عملکرد تبلیغ ویدیویی‌مان خواهیم بود و می‌توانیم هدف‌گذاری تبلیغات ویدیویی خود را ارتقا دهیم.

عناوین مکمل

کمپین شبکه جستجو گوگل ادز – Search Network campaign
کمپین شبکه نمایش گوگل ادز – Display Network campaign
کمپین تبلیغات شاپینگ گوگل ادز – Shopping Ads campaign
کمپین نصب اپلیکیشن گوگل ادز – Universal app campaign

منبع: Google Support

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *