ربات اینستاگرام | معرفی مزایا و معایب

آیا لازم است برای رشد و توسعه پیج اینستاگرام خودمان از ربات اینستاگرام استفاده کنیم؟

این سوال در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری پرسیده می‌شود چرا که به دست آوردن یک فالوور حقیقی و وفادار در اینستاگرام دیگر به آسانی گذشته نیست. برای این منظور بسیاری از کاربران برای رشد مخاطبان خود به ربات اینستاگرام یا ابزارهای اتوماسیون اینستاگرام روی می‌آورند. اکنون در کنار هم به بررسی ماهیت ربات اینستاگرام و نحوه عملکرد یا خطرات استفاده از ربات اینستاگرام می‌پردازیم.

ربات اینستاگرام چیست؟

ربات اینستاگرام به شما کمک می‌کند تا به صورت اتوماتیک اکانت‌های دیگران را لایک کنید، کامنت بگذارید یا آن‌ها را فالوو کنید و در مواردی برای پیشگیری از رسیدن به سقف اکانت‌های فالو شده (7400 مورد)، فالوینگ‌هایتان را آنفالو می‌کند.

بسیاری از کاربران برای انجام چنین اعمالی از ربات اینستاگرام استفاده می‌کنند اما این امر می‌تواند قسمت عمده‌ای از وقت شما را بگیرد. با کمک ربات اینستاگرام می‌توانید هشتگ‌ها یا حساب‌های خاص را هدف گیری کرده و تمامی آن اعمالی که گفته شد (لایک و غیره) را انجام دهید.

خطر جدی برای اکانت اینستاگرام با استفاده از ربات اینستاگرامی

استفاده از ربات اینستاگرام مانند خوردن یک پیتزای خیلی بزرگ است. ممکن است در ابتدا حس خوبی برای شما داشته باشد اما قطعا در طولانی مدت برای شما مضر خواهد بود. وقتی از ربات اینستاگرام استفاده می‌کنید نیز باید دقیقا نگران بروز همچین مشکلی در حساب کاربری اینستاگرامتان باشید.

استفاده از ربات اینستاگرام در ابتدای کار یک راه حل بسیار عالی به نظر می‌رسد، مخصوصا برای یک کارآفرین که زمان زیادی برای به دست آوردن فالوورهای هدفمند و وفادار ندارد و بیشتر زمان خود را صرف رسیدگی به امور موردنیاز برای پیشرفت و توسعه کار خود می‌کند. اما استفاده از هر نوع ربات اینستاگرام یا سیستم‌های اتوماسیون، به عنوان خطری بسیاری بزرگ برای کاربران به حساب می‌آید.

اینستاگرام قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای برای استفاده از ربات اینستاگرام دارد و در صورت تشیص چنین موضوعی حساب کاربری شما را مسدود خواهد کرد. ربات اینستاگرام بدون اجازه اینستاگرام به API اینستاگرام شما دسترسی دارد که این امر به نوعی نقض قوانین اینستاگرام به حساب می‌آید چرا که ربات اینستاگرام یک هوش مصنوعی است و دادن این دسترسی به ربات اینستاگرام از سمت اینستاگرام ممنوع است.

مواردی از قوانین اینستاگرام که با استفاده از ربات اینستاگرام نقض می‌شوند

ذخیره کردن اطلاعات ورود به حساب اینستاگرام
در اختیار قراردادن مدیریت و دسترسی به اکانت و تهیه backup از محتواها بدون اجازه اینستاگرام
گذاشتن کامنت بی ربط برای یک پست یا ارسال هرزنامه برای موارد تجاری
انجام بیش از یک فعالیت در آن واحد در حساب کاربری
استفاده از API اینستاگرام برای جایگزینی خود در اینستاگرام (مانند استفاده از ربات اینستاگرام و فالوورگیر اینستاگرام) و استفاده تجاری از API اینستاگرام
با توجه به موارد بالا متوجه می‌شویم که استفاده از ربات اینستاگرام، در کنار مزیت‌هایی که دارد چه عواقبی برای ما خواهد داشت. بنابراین استفاده از ربات اینستاگرام برای رشد پیج و کسب و کار اینترنتی شما اصلا توصیه نمی‌شود.

راه های جایگزین استفاده از ربات اینستاگرام

خوشبختانه ربات اینستاگرام تنها راه پیشرفت پیج اینستاگرام شما نیست و شما می‌توانید اقدامات زیادی به جای استفاده از ربات اینستاگرام انجام دهید. توجه داشته باشید که استفاده نکردن از ربات اینستاگرام برای شما یک بن بست نیست. در ادامه به بررسی راه‌های جایگزین ربات اینستاگرام می‌پردازیم.

انجام فعالیت مکرر در اینستاگرام

ممکن است مدتی زمان ببرد تا شما به نتیجه دلخواه خود در اینستاگرام برسید اما این روش یکی از موثرترین روش‌ها برای بالا بردن فالوورهای پیجتان است. ابتدا روند کاری پیج‌های مشابه را مورد بررسی قرار دهید. برای مثال از چه هشتگ‌هایی استفاده می‌کنند یا محتوای منتشر شده آن‌ها را بررسی کنید.

دنبال راهکاری باشید که چه محتوایی باعث می‌شود شما را لایک کنند یا مخاطبان بیشترین کامنت را زیر آن بگذارند. با بررسی تمام این موارد یک استراتژی برای پیج خود تنظیم کنید و به جذب مخاطب بپردازید. به دست آوردن مخاطب از این روش، بالا بودن تعامل با آن مخاطب را به همراه دارد.

این دسته از مخاطبین وارد پیج شما می‌شوند، پست‌های شما را لایک کرده و نظر می‌دهند و حتی از طریق لینک‌هایی که به اشتراک گذاشته اید وارد فروشگاه شما می‌شوند و از شما خرید می‌کنند. این کاری است که ربات اینستاگرام به هیچ وجه برای شما انجام نمی‌دهد. انجام این روش ممکن است وقت گیر باشد اما مطمئن باشید اتلاف وقت نیست.

استخدام یک ادمین به جای استفاده از ربات اینستاگرام

افراد زیادی وجود دارند که تخصص آن‌ها مدیریت یک پیج اینستاگرام است و بابت خدماتی که ارائه می‌دهند مبالغ مختلفی را دریافت می‌کنند. هنگامی که ادمین مورد نظرتان با مهارت‌های کافی را پیدا کردید، می‌توانید اهداف و رویکرد خود را با او به اشتراک بگذارید و با خیال راحت مدیریت پیجتان را به دست او بسپارید. ربات اینستاگرام این قابلیت را ندارد و فقط فعالیت‌هایی که برای او تعریف شده است را انجام می‌دهد.

ربات اینستاگرام نمی‌تواند یک ارتباط قوی با مخاطبان شما برقرار کند. از طرفی ادمین اینستاگرام علاوه بر انتشار محتوا و استفاده از هشتگ‌های مرتبط با آن پست و فعالیت‌‌هایی از این قبیل، به کامنت‌ها و دایرکت شما نیز پاسخ می‌دهد و یک ارتباط قوی و پایدار با مخاطبانتان ایجاد می‌کند. واضح است که انجام همچین کاری از یک ربات اینستاگرام ساخته نیست.

برای مثال شما یک ربات اینستاگرام را برنامه ریزی می‌کنید تا جمله “چه عکس زیبایی” را زیر پست دیگران کامنت کند. از آنجایی که ربات اینستاگرام قدرت تشخیص ندارد، ممکن است این کامنت را زیر پستی بگذارد که یک واقعه تراژدیک و غمگین را تعریف می‌کند. با گذاشتن این کامنت توسط ربات اینستاگرام آن شخص از پیج شما آزرده خاطر خواهد شد و این قطعا برای کسب و کار شما مضر است. اما ادمین اینستاگرام شما بسته به محتوای منتشر شده کامنت‌ مرتبط با آن پست را می‌گذارد.

صبور باشید

اگر هزینه استخدام ادمین را ندارید و از طرفی وقت کافی برای لایک کردن دیگران و کامنت گذاشتن یا کامنت مارکتینگ و به اصطلاح تمام کارهایی که یک ادمین اینستاگرام انجام می‌دهد را ندارید، دلسرد نشوید. تمرکز خود را برای ایجاد یک محتوای با کیفیت بگذارید. وقت خود را صرف تحقیق و نوشتن یک کپشن جذاب و استفاده از هشتگ‌های هدفمند کنید.

در پایان به این نکته توجه داشته باشید که داشتن اصالت در پیج اینستاگرام کسب و کارتان مهم‌ترین نکته است. بالا رفتن فالوورهای شما به هر کامنتی که می‌ذارید یا هر پستی که منتشر می‌کنید وابسته است و همین امر باعث می‌شود که یک کاربر از شما خرید کند و فالوور شما باقی بماند یا بی هیچ خریدی شما را آنفالو کند. فعالیت‌های  شما زیر نظر مخاطبانتان است و ربات اینستاگرام به این موضوع هیچ توجهی ندارد. ربات اینستاگرام بدون توجه به بازخورد و پیامدهای رفتارش، تنها وظیفه‌ای که بر عهده دارد انجام می‌دهد.

در صورت تمایل به استفاده از خدمات تبلیغاتی اینستاگرام، شما عزیزان با مراجعه به صفحه تعرفه تبلیغات اینستاگرام، قادر به مشاهده هزینه تبلیغات اینستاگرام خواهید بود.

منبع: later

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *