جلوگیری-از-هک-اینستاگرام

جلوگیری از هک اینستاگرام و اقدامات پس از هک شدن

شناخت راه های هک شدن اینستاگرام و جلوگیری از هک اینستاگرام یک مسئله بسیار جدی به حساب می‌آید – و حتی اگر به طور تدریجی کنترل اکانت برگردد، فرایند بازگردانی اکانت هم وقت‌گیر است هم طاقت فرسا. هیچ تضمینی برای “بازگردانی اکانت هک شده اینستاگرام” وجود ندارد؛ در نتیجه به منظور شناخت راه های هک اینستاگرام و جلوگیری از هک اینستاگرام خود با دقت به مطالعه ادامه این مطلب بپردازید.

این بسیار مهم است که به صورت فعال برای جلوگیری از هک اینستاگرام خود مطالعه کنید و از اقدامات لازم برای زمانی که هکرها از مرزهای دفاعی اکانت شما گذر می‌کنند، آگاه باشید. همچنین در این عنوان با “علت هک شدن اینستاگرام” در موارد مختلف و شرایط متفاوت آشنایی خواهیم داشت.

کلیدی ترین نکاتی که با مطالعه این عنوان به دست می‌آیند:

  • “جلوگیری از هک اینستاگرام”
  • “از کجا بفهمیم اینستاگرام هک شده”
  • “بعد از هک شدن اینستاگرام چه باید کرد”

جلوگیری از هک اینستاگرام با استفاده از پسورد قوی

در همین ابتدای کار اگر شما هم از آن دسته عزیزانی هستید که شماره تلفن سیم کارتی که در اختیار دارید را به عنوان پسورد اینستاگرامتان انتخاب کرده‌اید، حتما به مطالعه این بخش بپردازید چرا که از بین افرادی که پسوردهای ضعیفی برای حفاظت از اکانت اینستاگرامشان دارند؛ آن دسته از عزیزانی که از شماره تلفنشان به عنوان پسورد اکانت اینستاگرامشان استفاده می‌کنند، بیشتر از بقیه افراد در خطر هک شدن قرار دارند.

اولین و ساده‌ترین قدم در جلوگیری از هک اینستاگرام استفاده از یک پسورد قوی است. ترکیب “نام مدرسه‌ای که در زمان کودکی به آن می‌رفتید” با علامت تعجب “(!)” و “کد تلفن منطقه‌ای” که در آن زندگی می‌کنید می‌تواند پسورد خوبی از آب در بیاید، اما چنین فرمولی هنور هم با یک “پسورد قوی اینستاگرام” فاصله دارد. اگر پسورد شما به آسانی قابل یادآوری باشد، قطعا به آسانی قابل هک خواهد بود!

استفاده از “ابزار ساخت و مدیریت پسورد اینستاگرام” همچون  1Password و LastPass را در برنامه کاری خود قرار دهید. این ابزار پسوردهای پیچیده، تصادفی و اتوماتیکی را تولید می‌کنند و از آن‌ها در یک فضای مجازی نگهداری می‌کنند که با استفاده از سیستم رمزگذاری و لایه‌های مختلفی محافظت می‌شود و از بهترین راه‌های جلوگیری از هک اینستاگرام به حساب می‌آیند.

این فرایند به عنوان مسیری تکنیکی برای ایجاد و حفاظت از پسوردهای خودتان و نگهداری از آن‌ها پشت درهای بسته‌ای به شمار می‌آید که عرق هر هکری را برای هک پسورد شما در می‌آورد. ابزار مدیریت پسورد یک بازی برد – برد برای محافظت از اکانت بدون نیاز به به خاطر سپردن پسوردهای طولانی و نامفهوم برای استفاده از هر سایتی است که اطلاعات حیاتی شما در آن قرار دارد.

جلوگیری از هک اینستاگرام با “فعالسازی ورود دو مرحله ‌ای اینستاگرام

ورود دو مرحله‌ ای اینستاگرام – two factor authentication، یک مانع دیگر بین اکانت اینستاگرام شما و هکرها ایجاد می‌کند و یکی از موثرترین گزینه‌ها در جلوگیری از هک اینستاگرام به شمار می‌آید. اگر کسی با در دست داشتن پسورد شما، قصد ورود به اکانتتان از طریق یک دستگاه یا لوکیشن ناشناس را داشته باشد؛ برای شناسایی هویتشان، یک کد تاییدیه از آن‌ها درخواست می‌شود که تنها از طریق فعالسازی ورود دو مرحله‌ای در اختیار شما عزیزان قرار دارد.

برای “فعالسازی ورود دو مرحله‌ ای اینستاگرام” خود را روی تلفن همراه یا نسخه‌ی دسکتاپ باز کنید. به بخش Setting وارد شوید، بخش Security را انتخاب کنید، سپس روی گزینه Two-Factor Authentication کلیک کنید. از اینجا به بعد، شما می‌توانید گزینه‌های text messages یا an authentication app را مشاهده و انتخاب کنید.

جلوگیری از هک اینستاگرام با ورود دو مرحله ای
فعالسازی ورود دو مرحله ای برای جلوگیری از هک اینستاگرام

اینستاگرام به طور پیش فرض استفاده از اپلیکیشن‌هایی همچون Google Authenticator یا Auth0 چرا که این اپلیکیشن‌ها برای این هدف تولید شده‌اند، بنابراین از ارسال پیامک تاییدیه یا اصطلاحا گزینه text messages مسیر امن‌تری است چرا که مواردی وجود دارد که در آن هکر از نزدیکان شماست و می‌تواند به گوشی و سیم کارت شما در نبودتان دسترسی داشته باشد و برای ورود به اکانتتان استفاده کند.

یا اینگونه به آن فکر کنید که – چه تعدادی از دستگاه‌های الکترونیک به پیامک‌های شما دسترسی دارند؟ برای مثال اگر شما یکی از کاربران iCloud هستید، پاپ آپ پیامک‌های شما ممکن است به iPad یا لپ تاپ شما نیز ارسال شود و اگر به صورت تصادفی کسی به یکی از این دستگاه‌ها دسترسی داشته باشد می‌تواند به راحتی از حواس پرتی شما سو استفاده کند.

وقتی یکی از متدهای تاییدیه را انتخاب می‌کنید، برنامه مورد نظر ممکن است کدهای بک آپ مختلفی را تولید کند تا شما عزیزان دسترسی به راه‌های تاییدیه خود را از دست ندهید. اسکرین شاتی را از کدهای بک آپ خود تهیه کنید و آن‌ها را در یک محل امن همچون حافظه‌های ابری حفاظت شده از جمله Google Drive یا Dropbox یا Saved Messages تلگرام نگهداری کنید.

جلوگیری از هک اینستاگرام با نظارت بر دسترسی های غیر ضروری به اینستاگرام

دسترسی شخص ثالث یا اصطلاحا دسترسی third-party لزوما چیز بدی نیست، اما این موضوع بسیار مهم است که حواسمان به این باشد که دقیقا چه اپلیکیشن‌هایی به اکانت اینستاگرام ما دسترسی دارند. برای بررسی اپلیکیشن‌هایی که به اکانت اینستاگرام شما دسترسی دارند، وارد اکانت اینستاگرامتان شوید، پس از ورود به تنظیامات – Setting، به بخش Security وارد شوید، سپس وارد بخش Apps and Websites شوید تا برنامه‌ها و سایت‌هایی که به اکانت اینستاگرامتان دسترسی دارند را مشاهده کنید.

جلوگیری از هک اینستاگرام - نظارت بر روی برنامه های third party
نظارت بر دسترسی های third party به منظور جلوگیری از هک اینستاگرام

اگر از اپلیکیشن third-party برای بررسی اطلاعات اینستاگرام استفاده می‌کنید؛ اپلیکیشن‌هایی مانند اینستاگرام آنالتیکز – Instagram analytics یا برنامه‌ریزی پست‌های اینستاگرام همچون Schedule Instagram posts استفاده می‌کنید؛ اینجا همانجاییست که شما می‌توانید شاهد اتصال اکانتتان با ابزارهای این چنینی باشید و به منظور جلوگیری از هک اینستاگرام روی آن نظارت داشته باشید.

در نظر داشته باشید که بعضی ابزار third-party به طور ذاتی دسترسی‌های خطرناکی به وجود می‌آورند؛ برای مثال اپلیکیشن‌هایی همچون فالو/آنفالو افراد در اینستاگرام – از هر دو ریسک امنیتی و خدماتی برخوردارند – اینستاگرام اکانت‌هایی که از قابلیت اتوماسیون کامل برخوردارند را نشانه‌گذاری می‌کند و به احتمال قوی آن‌ها را از دسترس خارج می‌کند یا حداقل محدودیت‌هایی همچون اکشن بلاک را برای آن‌ها در نظر می‌گیرد.

یکی از مهمترین راه های جلوگیری از هک اینستاگرام بررسی مکرر دسترسی‌های third-party به اکانت شما است، اگر هر یک از این دسترسی‌ها مشکوک به نظر می‌رسیدند، دسترسی موردنظر را ابطال کنید.

جلوگیری از هک اینستاگرام با پیشگیری از سرقت اطلاعات

مخابره‌های مبنی بر سرقت اطلاعات و کلاهبرداری به منظور تله‌گذاری برای لو رفتن اطلاعات حساس افراد طراحی شده‌اند – که به طور معمول یکی از معروف‌ترین راه های هک اینستاگرام افراد است که به منظور جلوگیری از هک اینستاگرام ابتدا باید بر شناخت این شیوه از هک اینستاگرام تسلط کافی داشته باشید.

سارقان اطلاعات یا اصطلاحا فیشرها – Phishers خیلی زیرکانه و با استفاده از پیام‌هایی که ظاهر رسمی دارند به دایرکت شما می‌آیند. کلاهبرداران یا اصطلاحا اسکمرها – Scammers به طور معمول به عنوان یک اکانت رسمی پشتیبانی اینستاگرام یا copyright help center  اینستاگرام ظاهر می‌شوند و شما را متعاقد می‌کنند که خیلی سریع اطلاعات شخصی خود را به اشتراک بگذارید.

به منظور جلوگیری از هک اکانت اینستاگرام تان هیچگاه به هیچ یک از این پیام‌ها پاسخ ندهید، اطلاعات الزامی ورود به اکانت را برایشان ارسال نکنید یا روی هیچ یک از لینک‌های آن‌ها کلیک نکنید. اکانت‌های Creator یا اصطلاحا سازندگان اینستاگرام، همیشه در ارتباط با اینگونه پیام‌ها به کاربران اخطار می‌دهند.

ایمیل‌هایی که از جانب اینستاگرام هستند و مستقیما از طریق اپلیکیشن ساخته می‌شوند، تنها راه ارتباط مستقیم اینستاگرام با شما هستند. شما می‌توانید از طریق مسیر Setting، رفتن به بخش Security و وارد شدن به بخش Emails، به ایمیل‌هایی که اینستاگرام برای شما ارسال کرده است دسترسی داشته باشید و inbox خود را چک کنید.

security@mail.instagram.com

بعد از هک شدن اینستاگرام چه باید کرد/ چگونه اکانت هک شده اینستاگرام را بازگردانی کنیم

اگر به این مشکوک شدید که اکانت اینستاگرام شما هک شده است، و با این سوال مواجه هستید که “بعد از هک شدن اینستاگرام چه باید کرد”؛ مراحل متعددی وجود دارند که می‌توانید با گذراندن آن‌ها اکانت خود را بازگردانی کنید – اما طبق چیزی که در ابتدای این عنوان هم به آن اشاره کردیم، هیچ تضمینی برای “بازگردانی اکانت هک شده اینستاگرام” وجود ندارد.

هکرها معمولا پسورد را پس از ورود به اکانت افراد تعویض می‌کنند، اما در بعضی موارد اگر شانس با شما عزیزان یار باشد، می‌توانید از طریق اطلاعات ذخیره شده در لاگ این اپلیکیشن خود مجددا وارد اکانت شوید. اگر وضعیت شما چیزی مشابه این است، سریعا پسورد خود را تعویض کنید و سریعا هر کدام از پیشگیری های امنیتی که در بخش پیش به آن پرداخته شد را رعایت کنید.

اگر قادر به ورود به اکانت خود نیستید، صندوق ورودی – inbox ایمیل خود را برای پیدا کردن ایمیلی از طرف security@mail.instagram.com چک کنید. ممکن است اینستاگرام در صورت مشاهده اقدامات مشکوک سعی در برقراری ارتباط با شما داشته باشد. اگر زودتر از چیزی که کار از کار گذشته باشد متوجه چنین اقدامی شوید ممکن از نتیجه معکوس شود و دسترسی به اکانتتان درست پس از هک شدن و بیرون افتادن از اکانتتان به شما بازگردانده شود؛ وجود دارد.

شما همچنین می‌توانید با ورود به لینک  request a login link from Instagram با انتخاب “get helping logging in” روی گوشی‌های اندرویدی و انتخاب  “forgot password” روی گوشی‌های آیفون، درخواست log in داشته باشید. اگر لینک login برای شما کار نکرد، شما نیاز به درخواست یک کد امنیتی – security code – دارید. پس از آن، اینستاگرام از شما درخواست می‌کند تا با ارسال یک عکس از خودتان در حالی که یک کاغذ را در دست دارید و کد امنیتیتان روی آن نوشته شده است، هویتتان را تایید کنید. به نظر خیلی پیچیده می‌آید، نه؟ متاسفانه هر دو فرایند هم پیچیده است هم وقت‌گیر. همچنین اینستاگرام، “بازگردانی اکانت هک شده اینستاگرام” را تضمین نمی‌کند. این همان دلیلی است که ما به خاطر آن به شما توصیه می‌کنیم که امنیت اکانت اینستاگرامتان را از پیش تامین کنید تا موجب “جلوگیری از هک اینستاگرام” شود.

استفاده از خدمات تبلیغاتی اینستاگرام، شما عزیزان با مراجعه به صفحه تعرفه تبلیغات اینستاگرام، قادر به مشاهده هزینه تبلیغات اینستاگرام خواهید بود.

منبع: بافر – Buffer

نویسنده: Julia Cummings

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *